تبلیغات
اهل بیت - موعودنامه (علائم اخر الزمان) 6


اهل بیت

بسم رب الحسین

استخلاف:

به معنای كسی را جانشین خود كردن و جایگزین نمودن است.

خداوند ان گروه از شما را كه خدا باور و درست كردارند وعده داده كه در زمین  جایگزین(كفار و بد كاران )سازد*

چنان چه پیش از این نیز كسانی(بنی اسرائیل)را جایگزین (جباران)ساخت.

بعضی گفته اند:این ایه مربوط به مهدی موعود ع است كه اخبار متواتره از ظهورش خبر داده و فرموده كه زمین را پر از عدل و داد می كند*همان طور كه پر از ظلم و جور شده باشد ومرا به رسول خدا ص و ائمه ع است.

استضعاف:

به معنای ناتوان شمردن و حقیر داشتن است.خداوند در قران كریم وعده داده كه می خواهیم بر تحقیر شدگان در زمین منت نهاده  و ایشان را به پیشوایی برسانیم و وارث پیشینیانشان كنیم.

بسیاری گفته اند تحقق این وعده الهی*در زمان ظهور حضرت مهدی ع خواهد بود.(مستضعفین)

اسدی:

از القاب((عثمان بن سعید))نائب اول امام زمان ع بود.

اسرافیل:

به زبان سریانی*به معنای بنده ی خداست.از نخبه ملائكه است و ازهر ملكی به خداوندمتعال*نزدیك تر.او مراقب لوح است و چون خداوند*چیزی را در لوح ثبت كند*وی بر دیگر ملائكه ابلاغ می كند.

اونیز متصدی صور می باشد كه به امر خداوند در ان بدمد.طبق روایت امام محمد باقر ع :هر گاه قائم ع ظهور كند*خداوند او را با فرشتگانی یاری می كند....واسرافیل از طرف چپ حضرت حركت می كند.

اسراء:

((اسرئ))به معنای به شب راه رفتن است.هفدهمین سوره قران ومكی است.از امام صادق ع روایت شده هركس این سوره را در هر شب جمعه تلاوت نماید*نمی میرد تا این كه حضرت حجت ع را درك كندواز جمله یاران ان حضرت باشد.

اشتراط الساعه:

به معنای(نشانه های بر پایی قیامت)است.در منابع روایی*از برخی نشانه های ظهوربه عنوان نشانه های بر پایی قیامت یاد شده است.مانند:خروج دجال*اشكار شدن خورشید در ناحیه مغرب*نزول عیسی ع از اسمان و...

پیامبر ص می فرمایند::ده چیز پیش از بر پایی قیامت*ناگزیر رخ خواهد داد:

1)خروج سفیانی و دجال.2)پیداشدن دود و چهارپا.3)خروج قائم.4)طلوع خورشید از مغرب وفرود امدن حضرت عیسی ع از اسمان.5)فرورفتن(در زمین)در ناحیه مشرق و فرو رفتن در منطقه جزیرة العرب.6)اتشی كه از انتهای عدن بر می خیزد ومردمان را به سوی صحرا محشرمی كشاند. 7) فتح یآجوج ومآجوج .8)خروج دابة الارض .9)دخان*طوفان یا گردباد.10)خسفی در مشرق *خسفی در مغرب  و خسفی در جزیرة العرب .برابر این حدیث*خروج سفیانی و دجال* طلوع خورشید از مغرب و....از نشانه های قیامت است و حال ان كه در روایات دیگر*ان ها به روشنی از نشانه های ظهور معرفی ده اند.البته همه این رخدادها كه از وقوع ان ها خبر داده شده*چه به عنوان نشانه های ظهور و چه به عنوان نشانه های قیامت*پیش از بر پایی قیامت هر چند با فاصله زیاد بر پا خواهند شد.براین اساس*همه نشانه های ظهور به گونه ای نشانه های قیامت هم هستند.(البته یكی از نشانه های حتمی قیامت ظهور حضرت مهدی ع است)

اشعیا:

یكی از پیامبران بنی اسرائیل است كه به امدن عیسی ع و محمد ص بشارت داد.(شعیا)نیز گویند ونسبش به حضرت سلیمان ع می رسد.

اصحاب حضرت:

همان 313 نفری هستند كه امیر مؤمنان و امام صادق ع انان را پرچمدار یاوران ان گرامی تعبیر كرده اند.این بیانگر این است كه انان دارای توانایی ها*كار ارایی ها*اگاهی ها*كفایت ها*مدیریت ها وصلاحیت های لازم وبالایی برای فرماندهی و سازمان بخشیدن به نیرو های طرفدار حق اند.


نوشته شده در سه شنبه 4 بهمن 1390 ساعت 17:35 توسط سپهر نظرات |


Design By : Pichak